Banner Engineering TM18AP6FF100IRQ5
TM18: IR Fixed Field Background Suppression
Range: 100 mm; Input: 10-30 V dc
Outputs: PNP Light Operate
150 mm (6 in) M12 Pigtail QD
Description
Outputs: PNP Light Operate
150 mm (6 in) M12 Pigtail QD
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Sensing Beam | Infrared LED |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Nema / Ul Type Rating | NEMA 4X |
| Supply Voltage | 10-30 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Sensing Mode (General) | Proximity |
| Sensing Mode (Detailed) | Background Suppression (Fixed) |
| Housing Style | Barrel |
| Primary Housing Material | Zinc Die-Cast with Nickel-Plating |
| Input/ Output | Discrete |
| Max Sensing Distance (Mm) | 100 |
| Outputs | PNP |
| Connection | Pigtail QD |
| Quick Disconnect Type | M12 |
| Operation | Light Operate |
| Min Op. Temperature (C) | -40 |
| Max Op. Temp. (C) | 70 |
| Output Response Time (Ms) | 3 ON/1.5 OFF |
| Special Feature: Intrinsically Safe | No |
| Special Feature: Remote Teach | No |
| Special Feature: Water Detection | No |
| Sensing Beam Wavelength | 870 |
| Delay At Power Up (Ms) | 100 |
| Repeatability (µS) | 185 |
| Number Of Pins | 4 |
| Max Op. Relative Humidity [%] | 90% @ 50°C |