Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering TLF100P4A
TLF100 Pro with Pro Editor
4 Lighted Segments with Audible; Black Housing; 12-30 V dc
Environ. Rating: IP65; IP69K; Colors: Multicolor
2 m (6.5 ft) Integral Cab…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
TLF100 Pro with Pro Editor
4 Lighted Segments with Audible; Black Housing; 12-30 V dc
Environ. Rating: IP65; IP69K; Colors: Multicolor
2 m (6.5 ft) Integral Cable
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Pfm Input | Yes |
| Non Illuminated | No |
| Cable Length (M) | 2 |
| Ip Rating | IP65, IP69K |
| Display | No |
| Nema / Ul Type Rating | UL 4X |
| Supply Voltage | 12-30 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Housing Style | Flat – Tower |
| Primary Housing Material | Polycarbonate |
| Indication | Yes |
| Illumination | No |
| Mounting Thread | No Thread |
| Color Input Control | Individual (One wire/color, same number of colors as input wires) |
| Number Of Colors | 4 |
| Product Size (Mm) | 100 |
| Color Technology | RGB Configurable |
| Number Of Tower Light Segments | 5 |
| Color Option 1 | Blue |
| Connection | Cable |
| Lumens Color 1 | 1.4 |
| Color 1 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 467 nm |
| Color Option 2 | Green |
| Lumens Color 2 | 7.5 |
| Color 2 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 532 nm |
| Color Option 3 | Yellow |
| Lumens Color 3 | 9.8 |
| Color 3 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 578 nm |
| Color Option 4 | Red |
| Lumens Color 4 | 3.7 |
| Color 4 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 621 nm |
| Max Current Color (Ma) | 150 |
| Dimming Option | Programmable |
| Number Of Input Pins/Conductors | 8 |
| Audible Alarm Type | Programmable |
| Input Type | Bimodal (PNP/NPN) |
| Max Audible Intensity (Db At 1M) | 94 |
| Min Audible Intensity (Db At 1M) | 84 |
| I/O Block Compatible | No |
| Audible Operating Frequency (Khz) | 3.0 |
| Max Input Response Time (Ms) | 250 |
| Max Current Audible Alarm (Ma) | 56 |
| Physical Dimensions (Lxwxh Or Dxh Mm) | 100.0 x 190.0 x 42.2 |
| Environmental Rating | IP65; IP69K |
| Eye Shield | No |
| Max Op. Relative Humidity Non Condensing (%) | 95% @ 50°C |
| High Temperature (Up To 100 C) | 50 |
| Min Op. Temperature (C) | -40 |
| Primary Housing Color | Black |
| Primary Window Material | Polycarbonate Diffused |
| Feature: Washdown Rated | No |
| Feature: Audible | Yes |
| Feature: Cascade | No |
| Feature: Chemical Resistant | No |
| Multi Color Device | Simultaneous Colors On |
| Application: Traffic Light | No |
| Feature: Quick Disconnect | No |
| Io Link | No |
| Wireless | No |
| U S B | No |
| Pro Editor Compatible (Discrete) | Yes |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering TLF100P4A” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.