Banner Engineering T8RP6D100Q
T8 Series: Diffuse
Range: 100 mm; Input: 10-30 V dc
Output: PNP Dark Operate
150 mm (6 in) M12 Pigtail QD
Description
T8 Series: Diffuse
Output: PNP Dark Operate
150 mm (6 in) M12 Pigtail QD
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Sensing Beam | Visible Red LED |
| Ip Rating | IP67 |
| Nema / Ul Type Rating | NEMA 6 |
| Supply Voltage | 10-30 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Sensing Mode (General) | Proximity |
| Sensing Mode (Detailed) | Diffuse |
| Housing Style | Barrel |
| Primary Housing Material | Thermoplastic |
| Input/ Output | Discrete |
| Max Sensing Distance (Mm) | 100 |
| Outputs | PNP |
| Connection | Pigtail QD |
| Quick Disconnect Type | M8 |
| Operation | Dark Operate |
| Min Op. Temperature (C) | -20 |
| Max Op. Temp. (C) | 55 |
| Output Response Time (Ms) | 1 ON/0.5 OFF |
| Special Feature: Intrinsically Safe | No |
| Special Feature: Remote Teach | No |
| Special Feature: Water Detection | No |
| Delay At Power Up (Ms) | 150 |
| Repeatability (µS) | 160 |
| Number Of Pins | 3 |
| Max Op. Relative Humidity [%] | 90% @ 50°C |