Banner Engineering T8AP6D50Q
T8 Series: Diffuse
Range: 50 mm; Input: 10-30 V dc
Output: PNP Light Operate
150 mm (6 in) M8 Pigtail QD
Description
T8 Series: Diffuse
Output: PNP Light Operate
150 mm (6 in) M8 Pigtail QD
Specification
PowerDC
Sensing BeamVisible Red LED
Ip RatingIP67
Nema / Ul Type RatingNEMA 4X
Supply Voltage10-30 V dc
Item StatusRELEASED
Sensing Mode (General)Proximity
Sensing Mode (Detailed)Diffuse
Housing StyleBarrel
Primary Housing MaterialThermoplastic
Input/ OutputDiscrete
Max Sensing Distance (Mm)50
OutputsPNP
ConnectionPigtail QD
Quick Disconnect TypeM8
OperationLight Operate
Min Op. Temperature (C)-20
Max Op. Temp. (C)55
Output Response Time (Ms)1 ON/0.5 OFF
Special Feature: Intrinsically SafeNo
Special Feature: Remote TeachNo
Special Feature: Water DetectionNo
Delay At Power Up (Ms)150
Repeatability (µS)160
Number Of Pins3
Max Op. Relative Humidity [%]90% @ 50°C