Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering T18RW3R
EZ-BEAM T18 Series: Receiver
Range: 20 m; Input: 20-250 V ac
Output: SPST Solid-state Dark Operate
2 m (6.5 ft) Cable
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
EZ-BEAM T18 Series: Receiver
Range: 20 m; Input: 20-250 V ac
Output: SPST Solid-state Dark Operate
2 m (6.5 ft) Cable
Specification
| Power | AC |
|---|---|
| Sensing Beam | Infrared LED |
| Cable Length (M) | 2 |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Nema / Ul Type Rating | NEMA 6P |
| Supply Voltage | 20-250 V ac |
| Item Status | RELEASED |
| Sensing Mode (General) | Opposed |
| Sensing Mode (Detailed) | Receiver |
| Housing Style | Barrel |
| Primary Housing Material | Thermoplastic |
| Input/ Output | Solid-State AC Switch |
| Max Sensing Distance (Mm) | 20000 |
| Outputs | Solid-State AC Switch |
| Connection | Cable |
| Operation | Dark Operate |
| Min Op. Temperature (C) | -40 |
| Max Op. Temp. (C) | 70 |
| Output Response Time (Ms) | 16 ON/8 OFF |
| Special Feature: Intrinsically Safe | No |
| Special Feature: Remote Teach | No |
| Special Feature: Water Detection | No |
| Delay At Power Up (Ms) | 100 |
| Repeatability (µS) | 2000 |
| Number Of Pins | 3 |
| Max Op. Relative Humidity [%] | 90% @ 50°C |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Adjustments | N/A |
| Barrel Diameter (Mm) | 18 |
| Indicator | LEDs |
| Opposed Mode Emitter/Receiver | Receiver |
| Feature: Washdown Rated | Yes |
| Feature: Clear Object Detection | No |
| Feature: Timing (Hold/Delay) | No |
| Feature: Ecolab Certified | Yes |
| Feature: Encapsulated | Yes |
| Feature: Audible | No |
| Feature: Chemical Resistant | Yes |
| Feature: Quick Disconnect | No |
| Feature: Health/Marginal Signal Output | No |
| Device Net | No |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering T18RW3R” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.