Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering SX5-B6
SX5 Series Safety Laser Scanner, Standalone with Replaceable Window
Safety Zone Sets: 6
Safety Outputs: 1 OSSD Pair
Protective Field Range: 0.05 m to 5.5 m
Scan…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
SX5 Series Safety Laser Scanner, Standalone with Replaceable Window
Safety Zone Sets: 6
Safety Outputs: 1 OSSD Pair
Protective Field Range: 0.05 m to 5.5 m
Scanning Angle Degrees (max): 275
Specification
| Ip Rating | IP65 |
|---|---|
| Available Resolutions (Mm) | 30, 40, 50, 70, 150 |
| Removable Memory | No |
| Replaceable Window | Yes |
| Encoder Inputs | No |
| Scanner Type | Stand Alone |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| No. Of Auxiliary Outputs | 2 |
| Auxiliary Output Rating | 0.250 A max. @ 24 V dc |
| Protective Field Range (M) | 0 to 5.5 |
| Warning Field Range (M) | 0 to 40 |
| Safe Outputs | 2 |
| Safe Output Rating | OSSD 0.250 A max. @ 24 V dc |
| Laser Classification | Class 1 |
| Field Pairs | 6 |
| Power Consumption | 0.3 A (exclusive of load) |
| Scanning Angle (Degree Max) | 275 |
| Dimension (Hxwxd) Mm | 152 x 112.5 x 102 |
| Operating Temperature | 0 to +50 at 95% RH |
| Design Rating | Type 3; Cat. 3; PLd; SIL2; SIL CL2 |
| Certifications | CE; cULus |
| Eplan Status | Published |
| Eplan Original Sent Date | 04/13/2022 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering SX5-B6” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.