Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering SR-IM-9A
Relay Module for Safety Light Curtain/Control with EDM
Supply Voltage: 24 V dc
Safety Input: 1 Dual/Single Channel
Safety Output: 3 NO, 6 A; Aux Output: None
Sp…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay Module for Safety Light Curtain/Control with EDM
Supply Voltage: 24 V dc
Safety Input: 1 Dual/Single Channel
Safety Output: 3 NO, 6 A; Aux Output: None
Spring Clamp Terminals; Width: 22.5 mm
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Ip Rating | IP20 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Device Type | Safety Relay |
| In Series Diagnostics | No |
| Safety Module Type | Interface Module |
| Lcd Display | No |
| Expandable | No |
| Dimension (H X W X D In Mm) | 97.5 x 22.5 x 100 |
| Relative Humidity | 90% @ 50° C |
| Max Operating Temperature (C) | 50 |
| Input Operation | Simultaneous or Concurrent |
| Number Of Safe Inputs | 1 |
| Input Configuration | 2 OSSD |
| Safety Input Dual Channel (Solid State) | 50 mA @ 24 V dc +/- 15% |
| Independently Controlled Safe Outputs | 1 |
| Output Configuration | 3 NO |
| Non Safe Output Rating | N/A |
| Safe Output Rating | Relay – 6 A |
| Splittable Safe Output | No |
| Mechanical Life (Operations In Millions) | 20 |
| Power Consumption | 0.1 A |
| Response Time (Ms) | 20 (max.) |
| Terminal Type | Spring Clamp |
| Removable Terminals | No |
| Vibration | 10-55 Hz at 0.35 mm |
| Electrical Life (Cycles @ Va) | 1,000,000 @ 450 VA |
| Pl Rating | e |
| Safety Category Rating | 4 |
| Sil Rating | 3 |
| S I S T E M A | PFHd = 2.1 x 10-10 |
| E Stops/Rope Pulls | No |
| Safety Mat | No |
| Motor Speed | No |
| Muting | No |
| Gate Switch (Nc/Nc) Input | No |
| Gate Switch (Nc/No) Input | No |
| Gate Switch (Ossd) Input | No |
| Light Curtains/Scanner With Edm Input | Yes |
| Light Curtains/Scanner Without Edm Input | No |
| Ether Net/ I P | No |
| Common Ethernet Protocol | No |
| Modbus/ T C P | No |
| P C C C | No |
| P R O F I N E T | No |
| Eplan Status | Published |
| Eplan Original Sent Date | 08/15/2022 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering SR-IM-9A” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.