Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering SLSR30-1200P4NT
EZ-SCREEN Receiver
Resolution: 30 mm; Range: 18 m (60 ft)
Defined Area: 1200 mm (47.2 in); Housing Length: 1270 mm (50.0 in)
Connection: 4-pin M12 Pigtail Conne…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
EZ-SCREEN Receiver
Resolution: 30 mm; Range: 18 m (60 ft)
Defined Area: 1200 mm (47.2 in); Housing Length: 1270 mm (50.0 in)
Connection: 4-pin M12 Pigtail Connector
Specification
| Low Profile | No |
|---|---|
| Max Operating Range (M) | >8 – <=20 |
| Defined Area Height Range (Mm) | >950 – <=1300 |
| Ip Rating | IP65 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Primary Housing Material | Aluminum |
| Safety Level | Type 4 |
| Effective Aperture Angle | Type 4 Per IEC 61496-2 |
| Connector Type | M12 Pigtail (Yellow) |
| Defined Area Height (Mm) | 1200 |
| Dimensions Wxd (Mm) | 36 x 45.2 |
| Overall Length (Mm) | 1270 |
| External Monitoring Device | 1 or 2 Channel |
| Fixed Blanking | Yes |
| Housing Finish | Black Polyester |
| Number Of Pins (Receiver/Emitter) | 4 |
| Operating Distance (M) | 0.1 – 18 |
| Operating Temperature | 0 to +55 deg. C; RH 95% |
| Pl Rating | Ple |
| Recovery Time | 25-152 / 81-495 |
| Resolution (Mm) | 30 |
| Reduced Resolution | Yes |
| Response Time | 23 |
| Sil Rating | SIL3; CL3 |
| Electrical Safety Class | III |
| Scan Code | Selectable |
| Shock | 10g at 16ms (6000 cycles) |
| Short Protection | Yes |
| System Type | Receiver |
| Vibration | 10-55 Hz at 0.35 mm |
| Auxiliary Output | Yes |
| Fault Output | No |
| Housing Material | Aluminum; Zinc; Acrylic |
| Ossd Rating | 24 V dc at 0.5 A each |
| Supply Current | 275 mA max. |
| Trip/Latch Output | Selectable |
| Test Input | No |
| Feature: Washdown Rated | No |
| Feature: Cascade | No |
| Feature: End To End Sensing | No |
| Feature: Esd Safe | No |
| Feature: Integral Muting | No |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering SLSR30-1200P4NT” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.