Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering SLPCE14-690P8
SLPCE14-690P8 EZ-SCREEN Low Profile Cascade Emitter
Resolution: 14 mm; Response (Tr): 19.5 ms; Beams: 69
Range: 0.1-7 m (4 in – 23 ft); Height: 690 mm (27.2 in)…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
SLPCE14-690P8 EZ-SCREEN Low Profile Cascade Emitter
Resolution: 14 mm; Response (Tr): 19.5 ms; Beams: 69
Range: 0.1-7 m (4 in – 23 ft); Height: 690 mm (27.2 in)
300 mm (1 ft) 8-pin M12 Pigtail QD
Specification
| Max Operating Range (M) | >4 – <=8 |
|---|---|
| Defined Area Height Range (Mm) | >650 – <=950 |
| Ip Rating | IP65 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Primary Housing Material | Aluminum |
| Safety Level | Type 4 |
| Effective Aperture Angle | Type 4 Per IEC 61496-2 |
| Connector Type | M12 Pigtail (Yellow) |
| Defined Area Height (Mm) | 690 |
| Dimensions Wxd (Mm) | 28 x 26 |
| Overall Length (Mm) | 690 |
| External Monitoring Device | No |
| Housing Finish | Yellow Polyester |
| Number Of Pins (Receiver/Emitter) | 8 |
| Operating Distance (M) | 0.1 – 7 |
| Operating Temperature | 0 to +55 deg. C; RH 95% |
| Pl Rating | Ple |
| Recovery Time | 33-220 / 109-800 |
| Resolution (Mm) | 14 |
| Reduced Resolution | No |
| Sil Rating | SIL3; CL3 |
| Electrical Safety Class | III |
| Scan Code | Selectable |
| Shock | 10g at 16ms (6000 cycles) |
| Short Protection | Yes |
| System Type | Emitter |
| Vibration | 10-55 Hz at 0.35 mm |
| Auxiliary Output | No |
| Fault Output | Yes |
| Housing Material | Aluminum; Zinc; Acrylic |
| Ossd Rating | N/A |
| Supply Current | 60 mA max. |
| Trip/Latch Output | N/A |
| Test Input | Yes |
| Feature: Washdown Rated | No |
| Feature: Cascade | Yes |
| Feature: End To End Sensing | Yes |
| Feature: Esd Safe | No |
| Feature: Integral Muting | No |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering SLPCE14-690P8” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.