Banner Engineering SLPCE14-1110N
SLPCE14-1110N EZS LP EMTR 14 mm x 1110 mm CASCADE
Description
Specification
Max Operating Range (M)>4 – <=8
Defined Area Height Range (Mm)>950 – <=1300
Ip RatingIP65
Supply Voltage24 V dc
Item StatusRELEASED
Primary Housing MaterialAluminum
Safety LevelType 4
Effective Aperture AngleType 4 Per IEC 61496-2
Connector TypeRemovable Disconnect
Defined Area Height (Mm)1110
Dimensions Wxd (Mm)28 x 26
Overall Length (Mm)1110
External Monitoring DeviceNo
Housing FinishNickel Plated
Operating Distance (M)0.1 – 7
Operating Temperature0 to +55 deg. C; RH 95%
Pl RatingPle
Recovery Time33-220 / 109-800
Resolution (Mm)14
Reduced ResolutionNo
Sil RatingSIL3; CL3
Electrical Safety ClassIII
Scan CodeSelectable
Shock10g at 16ms (6000 cycles)
Short ProtectionYes
System TypeEmitter
Vibration10-55 Hz at 0.35 mm
Auxiliary OutputNo
Fault OutputYes
Housing MaterialAluminum; Zinc; Acrylic
Ossd RatingN/A
Supply Current60 mA max.