Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering SLLCE23-1260P8
EZ-SCREEN LS Cascade, Emitter
Resolution: 23 mm; Range: 12 m (40 ft)
Defined Area: 1260 mm (49.6 in); Housing: Black
8-pin 300 mm M12 Pigtail QD
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
EZ-SCREEN LS Cascade, Emitter
Resolution: 23 mm; Range: 12 m (40 ft)
Defined Area: 1260 mm (49.6 in); Housing: Black
8-pin 300 mm M12 Pigtail QD
Specification
| Max Operating Range (M) | >8 – <=20 |
|---|---|
| Defined Area Height Range (Mm) | >950 – <=1300 |
| Ip Rating | IP65, IP67 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Primary Housing Material | Aluminum |
| Safety Level | Type 4 |
| Effective Aperture Angle | Type 4 Per IEC 61496-2 |
| Connector Type | M12 Pigtail (Yellow) |
| Defined Area Height (Mm) | 1260 |
| Dimensions Wxd (Mm) | 36 x 45 |
| Overall Length (Mm) | 1263 |
| External Monitoring Device | No |
| Housing Finish | Black Anodized |
| Number Of Pins (Receiver/Emitter) | 8 |
| Operating Distance (M) | 0.1 – 12 |
| Operating Temperature | -20 to +55 deg. C; RH 95% |
| Pl Rating | Ple |
| Recovery Time | 86 / 288 |
| Resolution (Mm) | 23 |
| Reduced Resolution | No |
| Sil Rating | SIL3; CL3 |
| Electrical Safety Class | III |
| Scan Code | Selectable |
| Shock | 10g at 16ms (6000 cycles) |
| Short Protection | Yes |
| System Type | Emitter |
| Vibration | 10-55 Hz at 0.35 mm |
| Auxiliary Output | No |
| Fault Output | Yes |
| Housing Material | Aluminum; Zinc; Acrylic |
| Ossd Rating | N/A |
| Supply Current | 26 mA Typical |
| Trip/Latch Output | N/A |
| Test Input | No |
| Feature: Washdown Rated | No |
| Feature: Cascade | Yes |
| Feature: End To End Sensing | Yes |
| Feature: Esd Safe | No |
| Feature: Integral Muting | No |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering SLLCE23-1260P8” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.