Banner Engineering SL10VB6VQ5
SL10 Series: Slot Sensor
Slot width: 10 mm; Input: 10-30 V dc
Output: Bipolar: 1 NPN; 1 PNP
150 mm (6 in) 5-pin M12 PVC Pigtail QD
Description
SL10 Series: Slot Sensor
Output: Bipolar: 1 NPN; 1 PNP
Specification
Cable Length (M)0.15
Ip RatingIP67
Nema / Ul Type RatingNEMA 4X
Item StatusRELEASED
Sensing Mode (Detailed)Emitter/Receiver Pair
Housing StyleSlot
Primary Housing MaterialThermoplastic
Max Sensing Range (Mm)10
Slot Depth/Array Length (Mm)45
ConnectionPigtail QD
Minimum Object Detection [Mm]2
Quick Disconnect TypeM12
OutputsBipolar (NPN & PNP)
Slot Overall Depth (Mm)72
Number Of Pins5
Power Supply/Supply Voltage10-30 V dc
Output Response Time (Ms)1
Repeatability (µS)250
AdjustmentsPotentiometer
Lens MaterialAcrylic
Special Feature: Remote TeachNo
OperationLight/Dark Operate
IndicatorLEDs
Max Op. Temperature (C)70
Min Op. Temperature (C)-40
Max Op. Relative Humidity (%)90% @ 50°C