Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering SI-RFDL-LP8
SI-RF Gate Switch; ISD Compatible
Coding: Low; Diagnostics: ISD
Reset: Manual; Connector: 250 mm 8-pin M12 Pigtail QD
Used With: SI-RF-A
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
SI-RF Gate Switch; ISD Compatible
Coding: Low; Diagnostics: ISD
Reset: Manual; Connector: 250 mm 8-pin M12 Pigtail QD
Used With: SI-RF-A
Specification
| Isd Connect Compatible | Yes |
|---|---|
| Ip Rating | IP69 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Switch Style | Non-Contact |
| Device Type | RFID – Sensor |
| Primary Housing Material | Thermoplastic |
| In Series Diagnostics | Yes |
| Actuation | Standard |
| Device Size | 36 x 26 x 15 |
| Device Shape | Rectangular |
| Min Op. Temperature (C) | -25 |
| Max Op. Temperature (C) | 70 |
| Relative Humidity | 93% @ 50 °C |
| Pl Rating | PL e |
| Sil Rating | SIL CL 3 |
| Safety Category | Cat 4 |
| S I S T E M A | PFHd of 1 x 10-9 |
| Actuator (Safety) Contacts | 2 NC |
| Monitor (Locked) Contacts | N/A |
| Output Type | OSSD |
| Ossd Rating | 24 VDC @ 0.1 A each |
| Connection Type | M12 Pigtail |
| Connection | Pigtail QD |
| Feature: Cascade | Yes |
| Feature: Lockable | No |
| Feature: Quick Disconnect | Yes |
| Number Of Pins | 8 |
| Sao Minimum (Mm) | 10 |
| Sar Maximum (Mm) | 25 |
| Sn Typical | 13 |
| H Typical (Mm) | 2 |
| Rated Operating Current | 50 mA + output loads |
| Coding Level/Tamper Resistance | Low |
| Trip Latch Output | Latch |
| Auxilliary Output | No |
| Response Time (Ms) | 100 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering SI-RFDL-LP8” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.