Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering SGSXP4-300Q88
SGS Safety Grid System, Emitter/Receiver Pair
Beams: 4; Resolution: 300 mm; Range: 6 to 60 m
8-pin M12 Integral QD
Scan Codes, Auto/Manual Start/Restart, EDM
Mo…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
SGS Safety Grid System, Emitter/Receiver Pair
Beams: 4; Resolution: 300 mm; Range: 6 to 60 m
8-pin M12 Integral QD
Scan Codes, Auto/Manual Start/Restart, EDM
Mounting Hardware Ordered Separately
Specification
| Max Operating Range (M) | >20 |
|---|---|
| Defined Area Height Range (Mm) | >650 – <=950 |
| Ip Rating | IP65 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Primary Housing Material | Aluminum |
| Safety Level | Type 4 |
| Effective Aperture Angle | Type 4 Per IEC 61496-2 |
| Connector Type | M12 |
| Defined Area Height (Mm) | 900 |
| Dimensions Wxd (Mm) | 52 x 56.9 |
| Overall Length (Mm) | 1006.35 |
| External Monitoring Device | 1 Channel |
| Fixed Blanking | No |
| Housing Finish | Yellow Polyester |
| Number Of Pins (Receiver/Emitter) | 8,8 |
| Operating Distance (M) | 6 – 60 |
| Operating Temperature | 0 to +55 deg. C; RH 95% |
| Pl Rating | Ple |
| Recovery Time | N/A |
| Resolution (Mm) | 4 – 300 |
| Reduced Resolution | No |
| Response Time | 14 |
| Sil Rating | SIL3; CL3 |
| Electrical Safety Class | III |
| Scan Code | Selectable |
| Shock | 10g at 16ms (6000 cycles) |
| Short Protection | Yes |
| System Type | Emitter/Receiver Pair |
| Vibration | 10-55 Hz at 0.35 mm |
| Auxiliary Output | No |
| Fault Output | No |
| Housing Material | Aluminum; PMMA |
| Ossd Rating | 24 V dc at 0.5 A each |
| Supply Current | 500 mA |
| Trip/Latch Output | Selectable |
| Test Input | No |
| Feature: Washdown Rated | No |
| Feature: Cascade | No |
| Feature: End To End Sensing | No |
| Feature: Esd Safe | No |
| Feature: Integral Muting | No |
| Eplan Status | Published |
| Eplan Original Sent Date | 10/27/2022 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering SGSXP4-300Q88” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.