Banner Engineering SGSSP4-400Q88
SGS Safety Grid System, Emitter/Receiver Pair
Beams: 4; Resolution: 400 mm; Range: 0.5 to 30 m
|---|---|
| Defined Area Height Range (Mm) | >950 – <=1300 |
| Ip Rating | IP65 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Connector Type | M12 |
| Defined Area Height (Mm) | 1200 |
| Dimensions Wxd (Mm) | 52 x 56.9 |
| Overall Length (Mm) | 1306.35 |
| Operating Distance (M) | 0.5 – 30 |
| Operating Temperature | 0 to +55 deg. C; RH 95% |
| Pl Rating | Ple |
| Recovery Time | N/A |
| Resolution (Mm) | 4 – 400 |
| Reduced Resolution | No |
| Response Time | 14 |
| System Type | Emitter/Receiver Pair |
| Vibration | 10-55 Hz at 0.35 mm |
| Housing Material | Aluminum; PMMA |
| Ossd Rating | 24 V dc at 0.5 A each |
| Supply Current | 500 mA |