Banner Engineering SGSSA4-400Q8
SGS Safety Grid System, Active Transceiver
Beams: 4; Resolution: 400 mm; Range: 0.5-8 m
8-pin M12 Integral QD
Auto/Manual Start/Restart, EDM
Mounting Hardware O…
Description
Max Operating Range (M)>4 – <=8
Defined Area Height Range (Mm)>950 – <=1300
Ip RatingIP65
Supply Voltage24 V dc
Connector TypeM12
Defined Area Height (Mm)1200
Dimensions Wxd (Mm)52 x 56.9
Overall Length (Mm)1306.35
Number Of Pins (Receiver/Emitter)8
Operating Distance (M)0.5 – 8
Operating Temperature0 to +55 deg. C; RH 95%
Pl RatingPle
Recovery TimeN/A
Resolution (Mm)4 – 400
Reduced ResolutionNo
Response Time12
System TypeTransceiver – Active
Vibration10-55 Hz at 0.35 mm
Housing MaterialAluminum; PMMA
Ossd Rating24 V dc at 0.5 A each
Supply Current500 mA