Banner Engineering SGSMA2-500Q12
SGS Safety Grid System, Active Transceiver
Beams: 2; Resolution: 500 mm; Range: 0.5-8 m
12-pin M12 QD; 5-pin M12 QD
Auto/Manual Start/Restart, EDM, Integral Mut…
Description
12-pin M12 QD; 5-pin M12 QD
Auto/Manual Start/Restart, EDM, Integral Muting
Mounting Hardware Ordered Separately
Specification
| Max Operating Range (M) | >4 – <=8 |
|---|---|
| Defined Area Height Range (Mm) | >350 – <=650 |
| Ip Rating | IP65 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Primary Housing Material | Aluminum |
| Safety Level | Type 4 |
| Effective Aperture Angle | Type 4 Per IEC 61496-2 |
| Connector Type | M12 |
| Defined Area Height (Mm) | 500 |
| Dimensions Wxd (Mm) | 52 x 56.9 |
| Overall Length (Mm) | 606.35 |
| External Monitoring Device | 1 Channel |
| Fixed Blanking | No |
| Housing Finish | Yellow Polyester |
| Number Of Pins (Receiver/Emitter) | 12 |
| Operating Distance (M) | 0.5 – 8 |
| Operating Temperature | 0 to +55 deg. C; RH 95% |
| Pl Rating | Ple |
| Recovery Time | N/A |
| Resolution (Mm) | 2 – 500 |
| Reduced Resolution | No |
| Response Time | 11 |
| Sil Rating | SIL3; CL3 |
| Electrical Safety Class | III |
| Scan Code | None |
| Shock | 10g at 16ms (6000 cycles) |
| Short Protection | Yes |
| System Type | Transceiver – Active |
| Vibration | 10-55 Hz at 0.35 mm |
| Auxiliary Output | No |
| Fault Output | No |
| Housing Material | Aluminum; PMMA |
| Ossd Rating | 24 V dc at 0.5 A each |
| Supply Current | 500 mA |