Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering S4BA-ML-LPQ20
S4B Safety Light Curtain, Accessory
Mute Arm Kit: L Configuration; Single Sided Left or Right
Includes: One Sensor Arm with Two Q20-2 Sensors Installed on the A…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
S4B Safety Light Curtain, Accessory
Mute Arm Kit: L Configuration; Single Sided Left or Right
Includes: One Sensor Arm with Two Q20-2 Sensors Installed on the Arm
One Reflector Arm with Two Reflectors Installed on the Arm, and Mounting Hardware
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Ip Rating | IP67 |
| Nema / Ul Type Rating | NEMA 6 |
| Supply Voltage | 10-30 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Input/ Output | Discrete |
| Number Of Pins | 4 |
| Connection | Pigtail QD |
| Qd Type/Cable Length | M12 |
| Configuration | L Configuration |
| Indicator | LEDs |
| Adjustment | N/A |
| Dimensions Wxdxl (Mm) | 50 x 50 x 400 |
| Max Sensing Distance (Mm) | 5000 |
| Sensing Beam | Visible Red LED |
| Number Of Sensor Arms | 1 |
| Number Of Sensors | 2 |
| Number Of Reflectors | 2 |
| Number Of Reflector Arms | 1 |
| Operation | Light/Dark Operate |
| Max Op. Temperature (C) | 70 |
| Min Op. Temperature (C) | -25 |
| Max Op Relative Humidity [%] | 95% @ 50°C |
| Shock | 10..55 Hz |
| Vibration | 0.35 mm |
| Repeatability | 144 |
| Delay At Power Up (Ms) | 120 |
| Output Response Time (Ms) | 0.6 |
| Outputs | PNP |
| Sf Alarm/Health Output | No |
| Sf Intrinsically Safe | No |
| Sf Remote Teach | No |
| Sf Water Detection | No |
| Feature: Washdown Rated | No |
| Feature: Timing (Hold/Delay) | No |
| Feature: Quick Disconnect | Yes |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering S4BA-ML-LPQ20” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.