Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering S22ALTFRGB7
S22 Pro Touch Series: 7-color RGB Touch Sensor-FDA
Voltage: 10-30 V dc; Housing: Copolyester; IP67 IP69K
Input/Output: Bimodal, NO, Latching; Colors: Multicolor…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
S22 Pro Touch Series: 7-color RGB Touch Sensor-FDA
Voltage: 10-30 V dc; Housing: Copolyester; IP67 IP69K
Input/Output: Bimodal, NO, Latching; Colors: Multicolor
2 m (6 ft) Integral Cable
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Pfm Input | No |
| Non Illuminated | No |
| Cable Length (M) | 2 |
| Ip Rating | IP66, IP67, IP69K |
| Display | No |
| Power Over Ethernet (Poe) | No |
| Supply Voltage | 10-30 V dc |
| Discrete | Yes |
| Programmable | Yes |
| Item Status | RELEASED |
| Housing Style | Barrel Mount – Flat Window |
| Device Type | Touch Button |
| Primary Housing Material | FDA Copolyester |
| Indication | No |
| Illumination | No |
| Actuation | Yes |
| Activation Function | Capacitive Touch |
| Mounting Thread | M22 x 1.5 |
| Color Input Control | Multiple (One or more wires/color, enables more colors than input wires) |
| Number Of Colors | 7 |
| Product Size (Mm) | 22 |
| Color Technology | RGB Configurable |
| Color Option 1 | Red |
| Connection | Cable |
| Lumens Color 1 | 0.08 |
| Color 1 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 625 nm |
| Color Option 2 | Green |
| Lumens Color 2 | 0.18 |
| Color 2 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 527 nm |
| Color Option 3 | Blue |
| Lumens Color 3 | 0.03 |
| Color 3 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 465 nm |
| Color Option 4 | Yellow |
| Lumens Color 4 | 0.25 |
| Color 4 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 572 nm |
| Color Option 5 | White |
| Lumens Color 5 | 0.24 |
| Color 5 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 5700K |
| Color Option 6 | Magenta |
| Lumens Color 6 | 0.10 |
| Color 6 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 0.354, 0.149 |
| Color Option 7 | Cyan |
| Lumens Color 7 | 0.20 |
| Color 7 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 492 nm |
| Max Current Color (Ma) | 80 |
| Pick To Light Function | F2 |
| Number Of Input Pins/Conductors | 6 |
| Operation | Normally Open |
| Output Type | Bipolar (NPN & PNP) |
| Input Type | Bimodal (PNP/NPN) |
| I/O Block Compatible | No |
| Max Input Response Time (Ms) | 20 |
| Max Output Response Time (Ms) | 300 |
| Physical Dimensions (Lxwxh Or Dxh Mm) | 27.3 x 47.8 |
| Environmental Rating | IP66; IP67; IP69K |
| Eye Shield | No |
| Max Op. Relative Humidity Non Condensing (%) | 90% @ 50°C |
| High Temperature (Up To 100 C) | 50 |
| Min Op. Temperature (C) | -40 |
| Storage Temp (C) | -40 to 70 |
| Primary Housing Color | FDA Gray |
| Button Operation | Latching |
| Primary Window Material | Copolyester Diffused |
| Pick Iq (Modbus Rtu) | No |
| Feature: Washdown Rated | Yes |
| Feature: Encapsulated | No |
| Feature: Audible | No |
| Feature: Cascade | No |
| Feature: Chemical Resistant | No |
| Feature: Illuminated | No |
| Multi Color Device | Single Color On |
| Application: Traffic Light | No |
| Feature: Quick Disconnect | No |
| Application: Pick To Light | No |
| Ether Net/ I P | No |
| Io Link | No |
| Modbus Rtu | No |
| Wireless | No |
| U S B | No |
| Pro Editor Compatible (Discrete) | Yes |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering S22ALTFRGB7” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.