Banner Engineering S15S-R1000-MQ
S15S Rogowski Coil Current Sensor
1000 A; 50 mm Coil; 10-30 V dc
Modbus RTU; RS-485 Interface
4-pin Male M12 QD
Description
1000 A; 50 mm Coil; 10-30 V dc
Modbus RTU; RS-485 Interface
4-pin Male M12 QD
Specification
| Function | Sensor |
|---|---|
| Input 2 | Rogowski Coil |
| Ip Rating | IP65, IP67, IP68 |
| Connector 1 Gender | Male |
| Connector 1 Pin Count | 4 |
| Modbus Server | Yes |
| Condition Monitoring Sensor Type | AC Current |
| Supply Voltage | 10-30 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Current | <50 mA |