Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering R90C-4UI-MQ
R90C Series: 4-port Modbus to Analog Hub
RS-485 Interface
4-pin M12 QDs
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
R90C Series: 4-port Modbus to Analog Hub
RS-485 Interface
4-pin M12 QDs
Specification
| Function | Converter |
|---|---|
| Color1 | None |
| Color2 | None |
| Form Factor | R90 |
| Connector 2 | Integral M12 |
| Device Size (Mm) | 50 x 90 |
| Ip Rating | IP65, IP67, IP68 |
| Analog Current | 4 to 20 mA |
| Analog Voltage | 0 to 10 V dc |
| Output 2 | Analog Current |
| Connector 1 Gender | Female |
| Connector 1 Pin Count | 5 |
| Connector 2 Gender | Male |
| Connector 2 Pin Count | 5 |
| Modbus Client | No |
| Modbus Server | Yes |
| Io Link Device | No |
| Io Link Master | No |
| Supply Voltage | 10-30 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Current | <50 mA |
| Input | Modbus |
| Output | Analog Voltage |
| Connector 1 | Integral M12 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering R90C-4UI-MQ” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.