Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering R58ECRGB2Q
R58 EXPERT Register Mark Sensor
Input; 10-30 V dc
Output: Bipolar; 1 NPN; 1 PNP
Perpendicular Sensing Beam
150 mm (6 in) 5-pin M12 Pigtail QD
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
R58 EXPERT Register Mark Sensor
Input; 10-30 V dc
Output: Bipolar; 1 NPN; 1 PNP
Perpendicular Sensing Beam
150 mm (6 in) 5-pin M12 Pigtail QD
Specification
| Cable Length (M) | 0.15 |
|---|---|
| Ip Rating | IP67 |
| Nema / Ul Type Rating | NEMA 4X |
| Supply Voltage | 10-30 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Primary Housing Material | Zinc Alloy Die-Cast |
| Adjustments | Teach Button |
| Sensing Beam | Red/Green/Blue LED |
| Outputs | Bipolar (NPN & PNP) |
| Connection | Pigtail QD |
| Special Feature: Remote Teach | Yes |
| Quick Disconnect Type | M12 |
| Sensing Beam Wavelength | Red: 636 nm; Green: 525 nm; Blue: 472 nm |
| Max Sensing Range (Mm) | 10 |
| Number Of Pins | 5 |
| Led Orientation | Perpendicular to sensor length |
| Indicator | Bargraph |
| Operation | Light/Dark Operate |
| Output Response Time (Ms) | 0.05 |
| Repeatability (µS) | 15 |
| Lens Material | Acrylic |
| Max Op. Temperature (C) | 50 |
| Min Op. Temperature (C) | -10 |
| Max Op. Relative Humidity (%) | 90% @ 50°C |
| Special Feature: Analog Output | No |
| Delay At Power Up (Ms) | 1000 |
| Beam Spot Size | 1.2 x 3.8 mm at 10 mm |
| Sf Multifunction Input/Output | No |
| Feature: Timing (Hold/Delay) | Yes |
| Feature: Quick Disconnect | Yes |
| Application: Luminescence | No |
| Application: Registration Mark | Yes |
| Application: Color | No |
| Eplan Status | Published |
| Eplan Original Sent Date | 02/15/2024 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering R58ECRGB2Q” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.