Banner Engineering PTL110S-FF100L-QP150
PTL110 Node
Voltage: 10-30 V dc; Environmental Rating: IP54
100 mm Fixed Field
150 mm (6 in) M12 PVC Pigtail QDs
Description
PTL110 Node
100 mm Fixed Field
Specification
PowerDC
Pfm InputNo
Non IlluminatedNo
Cable Length (M)0.15
Ip RatingIP54
DisplayNo
Supply Voltage10-30 V dc
Item StatusRELEASED
Sensing Mode (General)Fixed Field
Housing StyleFlat Mount – Flat Window
Primary Housing MaterialABS
IndicationYes
IlluminationNo
ActuationYes
Activation FunctionOptical
Mounting ThreadNo Thread
Color Input ControlCommunication Protocol
Number Of Colors14
Product Size (Mm)110
Color TechnologyRGB Configurable
Color Option 1RGB
Animation Option 1Modbus Controlled
ConnectionPigtail QD
Quick Disconnect TypeM12
Max Current Color (Ma)155
Acknowledge (Sense) LightProgrammable
Mis Pick LightProgrammable
Pick To Light FunctionProgrammable
Number Of Input Pins/Conductors4
Output TypeCommunication Protocol
I/O Block CompatibleNo
Maximum Sensing Distance (Mm)100
Physical Dimensions (Lxwxh Or Dxh Mm)110.0 x 35.0 x 33.1
Number Of Beams1
Environmental RatingIP54
Eye ShieldNo
Max Op. Relative Humidity Non Condensing (%)90% @ 50°C