Banner Engineering PIRSL1X326T5-40
Plastic Fiber; Opposed Mode
Core Diameter: 32 x 0.25 mm; Fiber Length 2 m
Rectangle; Array Length 40 mm; Lensed Emitter Array, Sideview
T5 Termination
Description
Plastic Fiber; Opposed Mode
T5 Termination
Specification
Max Range: Df G3 (Mm)>3m – <=5m
Item StatusRELEASED
Housing StyleRectangular
Quantity Included2
Fiber Optic TypePlastic
Sensing Mode (General)Opposed
Sensing Mode (Detailed)Array
Beam ExitRight Angle
Sensing End Material (Specific)Zinc Alloy
Fiber Sheathing Material (Jacket)Polyethylene
Fiber Sensing End TipArray
Fiber Length (M)2
Fiber Sensing End Size17.0 x 60.0 mm
Sensing End Segment 1Rectangle
Sensing End Segment 2Sideview
Sensing End Segment 3Array
Array Length (Mm)40
RetractileNo
Flex ReliefNo
Core Diameter (Mm)32 x 0.3
Minimum Bend Radius (Mm)60
TerminationTerminated
Max Temp (C)70
Minimum Repeat Bending Endurance1000
Integrated LensYes
Feature: Chemical ResistantNo
Feature: Extended RangeYes
Feature: Small Object DetectionYes
Application: Liquid LevelNo
Application: Vacuum Feed ThroughNone
Termination TypePlastic Fiber Sensors
Tariff Fiber Meters (Fbm)128
Max Distance: Df G1 (Mm)534
Max Distance: Df G2 (Mm)865
Max Distance: Df G3 (Mm)4147
Measured Max Distance (Mm)534
Fiber Sensing End Size Mounting Area17.0 x 60.0 mm