Banner Engineering PIRS1X3215T5AL47
Plastic Fiber; Opposed Mode
Core Dia.: 32 x 0.25 mm; Fiber Length 5 m
Rectangle; Array Length 47 mm; Sideview
T5 Termination
Description
Plastic Fiber; Opposed Mode
T5 Termination
Specification
Item StatusRELEASED
Housing StyleRectangular
Quantity Included2
Fiber Optic TypePlastic
Sensing Mode (General)Opposed
Sensing Mode (Detailed)Array
Beam ExitRight Angle
Sensing End Material (Specific)Polyethylene
Fiber Sheathing Material (Jacket)Polyethylene
Fiber Sensing End TipArray
Fiber Length (M)5
Fiber Sensing End Size20.2 x 55.2 mm
Sensing End Segment 1Rectangle
Sensing End Segment 2Sideview
Sensing End Segment 3Array
Array Length (Mm)46.5
RetractileNo
Flex ReliefNo
Core Diameter (Mm)32 x 0.3
Minimum Bend Radius (Mm)60
TerminationTerminated
Max Temp (C)70
Minimum Repeat Bending Endurance1000
Integrated LensNo
Feature: Chemical ResistantNo
Feature: Small Object DetectionYes
Application: Liquid LevelNo
Application: Vacuum Feed ThroughNone
Termination TypePlastic Fiber Sensors
Tariff Fiber Meters (Fbm)160
Max Distance: Df G1 (Mm)No Data
Max Distance: Df G2 (Mm)No Data
Max Distance: Df G3 (Mm)No Data
Measured Max Distance (Mm)No Data
Fiber Sensing End Size Mounting Area20.2 x 55.2 mm