Banner Engineering PDIRS1X326U10
Plastic Fiber, Opposed Mode Array
Slot Width 10 mm, Core Dia.: 32 x 0.25 mm
Fiber Length 2 m, Free cut
Description
Fiber Length 2 m, Free cut
Specification
| Item Status | RELEASED |
|---|---|
| Housing Style | Slot |
| Quantity Included | 1 |
| Fiber Optic Type | Plastic |
| Sensing Mode (General) | Opposed |
| Sensing Mode (Detailed) | Array |
| Beam Exit | Right Angle |
| Sensing End Material (Specific) | Polyethylene |
| Fiber Sheathing Material (Jacket) | Polyethylene |
| Fiber Sensing End Tip | Array |
| Fiber Length (M) | 2 |
| Fiber Sensing End Size | 20.0 x 32.0 mm |
| Sensing End Segment 1 | Slot |
| Sensing End Segment 2 | Array |
| Array Length (Mm) | 10 |
| Retractile | No |
| Flex Relief | No |
| Core Diameter (Mm) | 32 x 0.3 |
| Minimum Bend Radius (Mm) | 5 |
| Termination | Free Cut |
| Max Temp (C) | 70 |
| Minimum Repeat Bending Endurance | 10000 |
| Integrated Lens | No |
| Feature: Chemical Resistant | No |
| Feature: Small Object Detection | Yes |
| Application: Liquid Level | No |
| Application: Vacuum Feed Through | None |
| Termination Type | Plastic Fiber Sensors |
| Tariff Fiber Meters (Fbm) | 4 |
| Max Distance: Df G1 (Mm) | No Data |
| Max Distance: Df G2 (Mm) | No Data |
| Max Distance: Df G3 (Mm) | No Data |
| Measured Max Distance (Mm) | No Data |
| Fiber Sensing End Size Mounting Area | 20.0 x 32.0 mm |