Banner Engineering M12NFF50Q5
M12 Series: Fixed Field (Red)
Range: 50 mm; Input 10-30 V dc
Output: Complementary Solid-State NPN
150 mm (6 in) M12 Pigtail QD
Description
M12 Series: Fixed Field (Red)
Range: 50 mm; Input 10-30 V dc
150 mm (6 in) M12 Pigtail QD
Specification
PowerDC
Sensing BeamVisible Red LED
Cable Length (M)0.15
Ip RatingIP67, IP68
Nema / Ul Type RatingNEMA 4X
Supply Voltage10-30 V dc
Item StatusRELEASED
Sensing Mode (General)Proximity
Sensing Mode (Detailed)Background Suppression (Fixed)
Housing StyleBarrel
Primary Housing MaterialNickel-Plated Brass
Input/ OutputDiscrete
Max Sensing Distance (Mm)50
OutputsNPN
ConnectionPigtail QD
Quick Disconnect TypeM12
OperationLight/Dark Operate
Min Op. Temperature (C)-20
Max Op. Temp. (C)60
Output Response Time (Ms)0.5
Special Feature: Intrinsically SafeNo
Special Feature: Remote TeachNo
Special Feature: Water DetectionNo
Sensing Beam Wavelength680
Delay At Power Up (Ms)100
Repeatability (µS)95
Number Of Pins4
Max Op. Relative Humidity [%]90% @ 50°C