Banner Engineering LS2TR30-600Q8
LS2TR30-600Q8 EZS TYPE2 R TRIP 30 mm x 600 mm
Description
Specification
| Low Profile | No |
|---|---|
| Max Operating Range (M) | >8 – <=20 |
| Defined Area Height Range (Mm) | >350 – <=650 |
| Ip Rating | IP65 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Primary Housing Material | Aluminum |
| Safety Level | Type 2 |
| Effective Aperture Angle | Type 2 Per IEC 61496-2 |
| Connector Type | M12 |
| Defined Area Height (Mm) | 600 |
| Dimensions Wxd (Mm) | 25.4 x 31.8 |
| Overall Length (Mm) | 665 |
| External Monitoring Device | No |
| Fixed Blanking | No |
| Housing Finish | Yellow Polyester |
| Number Of Pins (Receiver/Emitter) | 8 |
| Operating Distance (M) | 0.2 – 15 |
| Operating Temperature | 0 to +55 deg. C; RH 95% |
| Pl Rating | N/A |
| Recovery Time | N/A |
| Resolution (Mm) | 30 |
| Reduced Resolution | No |
| Response Time | 16 |
| Sil Rating | SIL2; CL2 |
| Electrical Safety Class | III |
| Scan Code | None |
| Shock | 10g at 16ms (6000 cycles) |
| Short Protection | Yes |
| System Type | Receiver |
| Vibration | 10-55 Hz at 0.35 mm |
| Auxiliary Output | No |
| Fault Output | No |
| Housing Material | Aluminum; Zinc; Acrylic |
| Ossd Rating | 24 V dc at 0.5 A each |
| Supply Current | 90 mA max. |