Banner Engineering LS2TP30-300Q88-CNDF01
EZ-SCREEN TYPE 2: TRIP Output; E/R Pair; 30 mm Resolution
300 mm Defined Area; 15m Range; Yellow Housing
8-pin M12 Integral QD; Cordset 15m Included
in Protecti…
Description
in Protective Tubular Enclosure; Metal Cable Gland
Tofflon China
Specification
Max Operating Range (M)>8 – <=20
Defined Area Height Range (Mm)<=350
Ip RatingIP65, IP67
Heavy DutyNo
Supply Voltage24 V dc
Item StatusRELEASED
Primary Housing MaterialPolycarbonate
Safety LevelType 2
Effective Aperture AngleType 2 Per IEC 61496-2
Connector Type15 m Cable with Flying Leads
Defined Area Height (Mm)300
Dimensions Wxd (Mm)Φ 50
Overall Length (Mm)481
Operating Distance (M)0.2 – 15
Operating Temperature0 to +55 deg. C; RH 95%
System TypeEmitter/Receiver Pair
Vibration10-55 Hz at 0.35 mm
Auxiliary OutputNo
Fault OutputNo
Housing MaterialPolycarbonate, Stainless Steel
Ossd Rating24 V dc at 0.5 A each
Supply Current140 mA max.