Banner Engineering LS2TP30-1800Q88
EZ-SCREEN TYPE 2
TRIP Output
E/R Pair
30 mm Resolution
1800 mm Defined Area
15 m Range
Yellow Housing
8-pin M12 Integral QD
Mounting Hardware Included
Description
EZ-SCREEN TYPE 2
TRIP Output
E/R Pair
30 mm Resolution
1800 mm Defined Area
15 m Range
Yellow Housing
8-pin M12 Integral QD
Max Operating Range (M)>8 – <=20
Defined Area Height Range (Mm)>1300
Ip RatingIP65
Heavy DutyNo
Supply Voltage24 V dc
Connector TypeM12
Defined Area Height (Mm)1800
Dimensions Wxd (Mm)25.4 x 31.8
Overall Length (Mm)1863
Operating Distance (M)0.2 – 15
Operating Temperature0 to +55 deg. C; RH 95%
Reduced ResolutionNo
Response Time29
System TypeEmitter/Receiver Pair
Vibration10-55 Hz at 0.35 mm
Housing MaterialAluminum; Zinc; Acrylic
Ossd Rating24 V dc at 0.5 A each
Supply Current140 mA max.