Banner Engineering LS2TP30-1050Q88
EZ-SCREEN TYPE 2; TRIP Output; E/R Pair
30 mm Resolution; 1050 mm Defined Area; 15 m Range
Yellow Housing; 8-pin M12 Integral QD
Mounting Hardware Included
Description
Mounting Hardware Included
Specification
Low ProfileNo
Max Operating Range (M)>8 – <=20
Defined Area Height Range (Mm)>950 – <=1300
Ip RatingIP65
Heavy DutyNo
Supply Voltage24 V dc
Item StatusRELEASED
Primary Housing MaterialAluminum
Safety LevelType 2
Effective Aperture AngleType 2 Per IEC 61496-2
Connector TypeM12
Defined Area Height (Mm)1050
Dimensions Wxd (Mm)25.4 x 31.8
Overall Length (Mm)1114
External Monitoring DeviceNo
Fixed BlankingNo
Housing FinishYellow Polyester
Number Of Pins (Receiver/Emitter)8
Operating Distance (M)0.2 – 15
Operating Temperature0 to +55 deg. C; RH 95%
Pl RatingN/A
Recovery TimeN/A
Resolution (Mm)30
Reduced ResolutionNo
Response Time21
Sil RatingSIL2; CL2
Electrical Safety ClassIII
Scan CodeNone
Shock10g at 16ms (6000 cycles)
Short ProtectionYes
System TypeEmitter/Receiver Pair
Vibration10-55 Hz at 0.35 mm
Auxiliary OutputNo
Fault OutputNo
Housing MaterialAluminum; Zinc; Acrylic
Ossd Rating24 V dc at 0.5 A each
Supply Current140 mA max.