Banner Engineering LS2LP30-600Q88
E/R Pair
30 mm Resolution
600 mm Defined Area
E/R Pair
30 mm Resolution
600 mm Defined Area
Max Operating Range (M)>8 – <=20
Defined Area Height Range (Mm)>350 – <=650
Ip RatingIP65
Heavy DutyNo
Supply Voltage24 V dc
Connector TypeM12
Defined Area Height (Mm)600
Dimensions Wxd (Mm)25.4 x 31.8
Overall Length (Mm)665
Operating Distance (M)0.2 – 15
Operating Temperature0 to +55 deg. C; RH 95%
Reduced ResolutionNo
Response Time16
System TypeEmitter/Receiver Pair
Vibration10-55 Hz at 0.35 mm
Housing MaterialAluminum; Zinc; Acrylic
Ossd Rating24 V dc at 0.5 A each
Supply Current140 mA max.