Banner Engineering LS2HDTP30-150Q88
EZ-SCREEN TYPE 2 HEAVY DUTY
TRIP Output
E/R Pair
30 mm Resolution
150 mm Defined Area
15 m Range
Yellow Housing
8-pin M12 Integral QD
Mounting Hardware Included
Description
EZ-SCREEN TYPE 2 HEAVY DUTY
TRIP Output
E/R Pair
30 mm Resolution
150 mm Defined Area
15 m Range
Yellow Housing
8-pin M12 Integral QD
Mounting Hardware Included
Specification
| Low Profile | No |
|---|---|
| Max Operating Range (M) | >8 – <=20 |
| Defined Area Height Range (Mm) | <=350 |
| Ip Rating | IP65 |
| Heavy Duty | Yes |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Connector Type | M12 |
| Defined Area Height (Mm) | 150 |
| Dimensions Wxd (Mm) | 33.7 x 34.8 |
| Overall Length (Mm) | 215 |
| External Monitoring Device | No |
| Fixed Blanking | No |
| Housing Finish | Yellow Polyester |
| Number Of Pins (Receiver/Emitter) | 8 |
| Operating Distance (M) | 0.2 – 15 |
| Operating Temperature | 0 to +55 deg. C; RH 95% |
| Reduced Resolution | No |
| Response Time | 11 |
| Short Protection | Yes |
| System Type | Emitter/Receiver Pair |
| Vibration | 10-55 Hz at 0.35 mm |
| Auxiliary Output | No |
| Fault Output | No |
| Housing Material | Aluminum; Zinc; Acrylic |
| Ossd Rating | 24 V dc at 0.5 A each |
| Supply Current | 140 mA max. |