Banner Engineering LS2E30-750Q8
LS2E30-750Q8 EZS TYPE2 E TRIP 30 mm x 750 mm
Description
Specification
Low ProfileNo
Max Operating Range (M)>8 – <=20
Defined Area Height Range (Mm)>650 – <=950
Ip RatingIP65
Supply Voltage24 V dc
Item StatusRELEASED
Primary Housing MaterialAluminum
Safety LevelType 2
Effective Aperture AngleType 2 Per IEC 61496-2
Connector TypeM12
Defined Area Height (Mm)750
Dimensions Wxd (Mm)25.4 x 31.8
Overall Length (Mm)815
External Monitoring DeviceNo
Housing FinishYellow Polyester
Number Of Pins (Receiver/Emitter)8
Operating Distance (M)0.2 – 15
Operating Temperature0 to +55 deg. C; RH 95%
Pl RatingN/A
Recovery TimeN/A
Resolution (Mm)30
Reduced ResolutionNo
Response Time17
Sil RatingSIL2; CL2
Electrical Safety ClassIII
Scan CodeNone
Shock10g at 16ms (6000 cycles)
Short ProtectionYes
System TypeEmitter
Vibration10-55 Hz at 0.35 mm
Auxiliary OutputNo
Fault OutputYes
Housing MaterialAluminum; Zinc; Acrylic
Ossd RatingN/A
Supply Current50 mA max.