Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering LM80KIQP
Laser Displacement Sensor
Range: 40-80 mm; Input: 10-30 V dc; Outputs: Analog: 4-20 mA
Discrete: Push/Pull, IO-Link
300 mm (1 ft) M12 Pigtail QD
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Laser Displacement Sensor
Range: 40-80 mm; Input: 10-30 V dc; Outputs: Analog: 4-20 mA
Discrete: Push/Pull, IO-Link
300 mm (1 ft) M12 Pigtail QD
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Max Measurement Range | <= 100 mm |
| Pfm Output | No |
| Sensing Beam | Visible Red Laser |
| Jam Detection | No |
| Cable Length (M) | 0.3 |
| Pc Configurable | No |
| Ip Rating | IP67 |
| Nema / Ul Type Rating | NEMA 4X |
| Supply Voltage | 10-30 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Sensing Mode (General) | Proximity |
| Sensing Mode (Detailed) | Triangulation |
| Housing Style | Rectangular |
| Device Type | Sensor |
| Primary Housing Material | Stainless Steel |
| Laser Classification | Class 1 |
| Input/ Output | Analog & Discrete |
| Analog Output Configuration | 4-20 mA |
| Connection | Pigtail QD |
| Quick Disconnect Type | M12 |
| Max Sensing Distance (Mm) | 80 |
| Minimum Sensing Distance (Mm) | 40 |
| Number Of Pins | 5 |
| Discrete (Switched) Outputs | 1 NPN/PNP Configurable |
| Max Operating Temperature (C) | 55 |
| Min Operating Temperature (C) | -10 |
| Laser Control | Yes |
| Max Ambient Light (Lux) | 10000 |
| Feature: Remote Teach | Yes |
| Feature: Washdown Rated | No |
| Feature: Clear Object Detection | Yes |
| Feature: Timing (Hold/Delay) | Yes |
| Feature: Chemical Resistant | Yes |
| Feature: Pump In/ Pump Out | No |
| Feature: Quick Disconnect | Yes |
| Feature: Health/Marginal Signal Output | Yes |
| Application: Ultrasonic | No |
| Common Ethernet Protocol | No |
| Io Link | Yes |
| P R O F I N E T | No |
| R S 232 | No |
| R S 422 | No |
| R S 485 | No |
| S S I | No |
| Wireless | No |
| 1 Wire Serial Interface | No |
| Profibus | No |
| Eplan Status | Published |
| Eplan Original Sent Date | 12/08/2021 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering LM80KIQP” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.