Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering K50YARPHD
K50 D-Series EZ-LIGHT Specialty
1-Color High Intensity Fixed-Field Sensor
Voltage: 12-30 V dc; Housing: Polycarbonate; IP67
Range: 50 mm; Input: PNP Output NC;…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
K50 D-Series EZ-LIGHT Specialty
1-Color High Intensity Fixed-Field Sensor
Voltage: 12-30 V dc; Housing: Polycarbonate; IP67
Range: 50 mm; Input: PNP Output NC; Colors: Yellow
150 mm (6 in) 5-pin M12 PUR Pigtail QD
attached to bracket SMBARPB30-810084
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Pfm Input | No |
| Non Illuminated | No |
| Cable Length (M) | 0.15 |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Display | No |
| Nema / Ul Type Rating | UL 4X, 13 |
| Supply Voltage | 12-30 V dc |
| Lighting Device Type | Touchless Button |
| Discrete | Yes |
| Programmable | No |
| Item Status | RELEASED |
| Sensing Mode (General) | Fixed Field |
| Housing Style | Dome |
| Primary Housing Material | Polycarbonate |
| Indication | No |
| Illumination | No |
| Actuation | Yes |
| Activation Function | Optical |
| Mounting Thread | M30 x 1.5 |
| Color Input Control | Individual (One wire/color, same number of colors as input wires) |
| Number Of Colors | 1 |
| Product Size (Mm) | 50 |
| Color Technology | Standard LED |
| Color Option 1 | Yellow |
| Animation Option 1 | Solid On |
| Connection | Pigtail PUR QD |
| Quick Disconnect Type | M12 |
| Max Current Color (Ma) | 90 |
| Pick To Light Function | D5 |
| Number Of Input Pins/Conductors | 5 |
| Operation | Normally Closed |
| Output Type | PNP |
| Input Type | PNP |
| I/O Block Compatible | No |
| Max Output Response Time (Ms) | 10 |
| Maximum Sensing Distance (Mm) | 50 |
| Physical Dimensions (Lxwxh Or Dxh Mm) | 50.0 x 56.8 |
| Number Of Beams | 1 |
| Environmental Rating | IP67; IP69K |
| Eye Shield | No |
| Max Op. Relative Humidity Non Condensing (%) | 90% @ 50°C |
| High Temperature (Up To 100 C) | 50 |
| Min Op. Temperature (C) | -40 |
| Primary Housing Color | Black |
| Button Operation | Momentary |
| Primary Window Material | Polycarbonate Diffused |
| Feature: Washdown Rated | Yes |
| Feature: Encapsulated | Yes |
| Feature: Hazardous Area | No |
| Feature: Audible | No |
| Feature: Cascade | No |
| Feature: Chemical Resistant | No |
| Multi Color Device | Single Color On |
| Application: Traffic Light | No |
| Feature: Quick Disconnect | Yes |
| Io Link | No |
| Modbus Rtu | No |
| Wireless | No |
| Pro Editor Compatible (Discrete) | No |
| Job Light | Yellow |
| Eplan Status | Published |
| Eplan Original Sent Date | 07/03/2024 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering K50YARPHD” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.