Banner Engineering K50YARPHD
K50 D-Series EZ-LIGHT Specialty
1-Color High Intensity Fixed-Field Sensor
Voltage: 12-30 V dc; Housing: Polycarbonate; IP67
Range: 50 mm; Input: PNP Output NC;…
Description
Range: 50 mm; Input: PNP Output NC; Colors: Yellow
150 mm (6 in) 5-pin M12 PUR Pigtail QD
attached to bracket SMBARPB30-810084
Non IlluminatedNo
Cable Length (M)0.15
ProgrammableNo
Item StatusRELEASED
Number Of Colors1
Product Size (Mm)50
Color TechnologyStandard LED
Color Option 1Yellow
Animation Option 1Solid On
ConnectionPigtail PUR QD
Quick Disconnect TypeM12
Max Current Color (Ma)90
Pick To Light FunctionD5
Number Of Input Pins/Conductors5
OperationNormally Closed
Output TypePNP
Input TypePNP
I/O Block CompatibleNo
Max Output Response Time (Ms)10
Maximum Sensing Distance (Mm)50
Eye ShieldNo
Max Op. Relative Humidity Non Condensing (%)90% @ 50°C