Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering K50RPT2GRYF2Q
K50 Series EZ-LIGHT: 3-Input-Color Touch Sensor Gen 2
Voltage: 12-30 V dc; Housing: Polycarbonate; IP67 IP69K
Input: PNP (NC); Colors: Green Red Yellow
5-pin M1…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
K50 Series EZ-LIGHT: 3-Input-Color Touch Sensor Gen 2
Voltage: 12-30 V dc; Housing: Polycarbonate; IP67 IP69K
Input: PNP (NC); Colors: Green Red Yellow
5-pin M12 Integral QD
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Pfm Input | No |
| Non Illuminated | No |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Display | No |
| Supply Voltage | 12-30 V dc |
| Lighting Device Type | Touch Button |
| Discrete | Yes |
| Programmable | No |
| Item Status | RELEASED – APPROVAL REQUIRED |
| Housing Style | Dome |
| Primary Housing Material | Polycarbonate |
| Indication | No |
| Illumination | No |
| Actuation | Yes |
| Activation Function | Capacitive Touch |
| Mounting Thread | M30 x 1.5 |
| Color Input Control | Individual (One wire/color, same number of colors as input wires) |
| Number Of Colors | 3 |
| Product Size (Mm) | 50 |
| Color Technology | Standard LED |
| Color Option 1 | Green |
| Animation Option 1 | Solid On |
| Connection | Integral QD |
| Lumens Color 1 | 29.0 |
| Quick Disconnect Type | M12 |
| Color 1 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 525 nm |
| Color Option 2 | Red |
| Lumens Color 2 | 13.0 |
| Color 2 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 625 nm |
| Color Option 3 | Yellow |
| Lumens Color 3 | 24.0 |
| Color 3 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 591 nm |
| Max Current Color (Ma) | 75 |
| Pick To Light Function | F2 |
| Number Of Input Pins/Conductors | 8 |
| Operation | Normally Closed |
| Output Type | PNP |
| Input Type | PNP |
| I/O Block Compatible | No |
| Max Output Response Time (Ms) | 50 |
| Physical Dimensions (Lxwxh Or Dxh Mm) | 50.0 x 66.0 |
| Environmental Rating | IP67; IP69K |
| Eye Shield | No |
| Max Op. Relative Humidity Non Condensing (%) | 90% @ 50°C |
| High Temperature (Up To 100 C) | 50 |
| Min Op. Temperature (C) | -40 |
| Storage Temp (C) | -40 to 70 |
| Primary Housing Color | Black |
| Button Operation | Momentary |
| Primary Window Material | Polycarbonate Diffused |
| Feature: Washdown Rated | Yes |
| Feature: Encapsulated | Yes |
| Feature: Hazardous Area | No |
| Feature: Audible | No |
| Feature: Cascade | No |
| Feature: Chemical Resistant | No |
| Feature: Illuminated | No |
| Multi Color Device | Single Color On |
| Application: Traffic Light | No |
| Feature: Quick Disconnect | Yes |
| Io Link | No |
| Modbus Rtu | No |
| Wireless | No |
| U S B | No |
| Pro Editor Compatible (Discrete) | No |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering K50RPT2GRYF2Q” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.