Banner Engineering K50PFF100AMGRY3QPMA
K50 Pro with Pro Editor: 3-Color RGB Fixed-Field Sensor
12-30 V dc; Polycarbonate; IP67, IP69K
Range: 100 mm; Bimodal, NO, Momentary; Colors: Multicolor
150 mm…
Description
150 mm (6 in) 5-pin M12 PUR Pigtail QD
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Pfm Input | No |
| Non Illuminated | No |
| Cable Length (M) | 0.15 |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Display | No |
| Supply Voltage | 12-30 V dc |
| Lighting Device Type | Touchless Button |
| Discrete | Yes |
| Programmable | Yes |
| Item Status | INACTIVE |
| Sensing Mode (General) | Fixed Field |
| Housing Style | Dome |
| Primary Housing Material | Polycarbonate |
| Indication | No |
| Illumination | No |
| Actuation | Yes |
| Activation Function | Optical |
| Mounting Thread | M30 x 1.5 |
| Color Input Control | Multiple (One or more wires/color, enables more colors than input wires) |
| Number Of Colors | 3 |
| Product Size (Mm) | 50 |
| Color Technology | RGB Configurable |
| Color Option 1 | Green |
| Connection | Pigtail PUR QD |
| Lumens Color 1 | 14.2 |
| Quick Disconnect Type | M12 |
| Color 1 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 522 nm |
| Color Option 2 | Red |
| Lumens Color 2 | 7.1 |
| Color 2 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 620 nm |
| Color Option 3 | Yellow |
| Lumens Color 3 | 20.5 |
| Color 3 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 576 nm |
| Max Current Color (Ma) | 150 |
| Pick To Light Function | F2 |
| Number Of Input Pins/Conductors | 5 |
| Operation | Normally Open |
| Output Type | Bipolar (NPN & PNP) |
| Input Type | Bimodal (PNP/NPN) |
| I/O Block Compatible | Yes |
| Max Input Response Time (Ms) | 40 |
| Max Output Response Time (Ms) | 300 |
| Maximum Sensing Distance (Mm) | 100 |
| Physical Dimensions (Lxwxh Or Dxh Mm) | 50.0 x 67.3 |
| Number Of Beams | 1 |
| Environmental Rating | IP67; IP69K |
| Eye Shield | No |
| Max Op. Relative Humidity Non Condensing (%) | 90% @ 50°C |