Banner Engineering K50FF100GRYS1QP
K50 Modbus Series: 3-Color Fixed-Field Sensor
Voltage: 12-30 V dc; Housing: Polycarbonate; IP67
Range: 100 mm; Colors: Green Red Yellow
150 mm (6 in) 4-pin M12…
Description
150 mm (6 in) 4-pin M12 PVC Pigtail QD
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Pfm Input | No |
| Non Illuminated | No |
| Cable Length (M) | 0.15 |
| Ip Rating | IP67 |
| Display | No |
| Nema / Ul Type Rating | UL 4X, 13 |
| Supply Voltage | 12-30 V dc |
| Lighting Device Type | Touchless Button |
| Discrete | Yes |
| Programmable | No |
| Item Status | RELEASED |
| Sensing Mode (General) | Fixed Field |
| Housing Style | Dome |
| Primary Housing Material | Polycarbonate |
| Indication | No |
| Illumination | No |
| Actuation | Yes |
| Activation Function | Optical |
| Mounting Thread | M30 x 1.5 |
| Color Input Control | Communication Protocol |
| Number Of Colors | 3 |
| Product Size (Mm) | 50 |
| Color Technology | Standard LED |
| Color Option 1 | Green |
| Animation Option 1 | Programmable |
| Connection | Pigtail QD |
| Quick Disconnect Type | M12 |
| Color Option 2 | Red |
| Animation Option 2 | Programmable |
| Color Option 3 | Yellow |
| Animation Option 3 | Programmable |
| Max Current Color (Ma) | 110 |
| Pick To Light Function | S1 |
| Number Of Input Pins/Conductors | 4 |
| Output Type | Communication Protocol |
| Input Type | Communication Protocol |
| I/O Block Compatible | No |
| Maximum Sensing Distance (Mm) | 100 |
| Physical Dimensions (Lxwxh Or Dxh Mm) | 50.0 x 56.8 |
| Number Of Beams | 1 |
| Environmental Rating | IP67 |
| Eye Shield | No |
| Max Op. Relative Humidity Non Condensing (%) | 90% @ 50°C |