Banner Engineering K50APFF100GYCQPMA
K50 C-Series EZ-LIGHT: 2-Color Fixed-Field Sensor
Voltage: 12-30 V dc; Housing: Polycarbonate; IP67 IP69K
Range: 100 mm; Input: PNP (NO); Colors: Green Yellow
1…
Description
150 mm (6 in) 4-pin M12 PUR Pigtail QD
Non IlluminatedNo
Cable Length (M)0.45
ProgrammableNo
Item StatusRELEASED – APPROVAL REQUIRED
Number Of Colors2
Product Size (Mm)50
Color TechnologyStandard LED
Color Option 1Green
Animation Option 1Solid On
ConnectionPigtail PUR QD
Quick Disconnect TypeM12
Color Option 2Yellow
Max Current Color (Ma)75
Acknowledge (Sense) LightYellow
Pick To Light FunctionC
Number Of Input Pins/Conductors4
OperationNormally Open
Output TypePNP
Input TypePNP
I/O Block CompatibleYes
Max Output Response Time (Ms)3
Maximum Sensing Distance (Mm)100
Eye ShieldNo
Max Op. Relative Humidity Non Condensing (%)90% @ 50°C