Banner Engineering K50APFF100GRYC7QPMA
K50 C7-Series EZ-LIGHT Specialty: 3-Color Fixed-Field Sensor
Voltage: 12-30 V dc; Housing: Polycarbonate; IP67 IP69K
Range: 100 mm; Input: PNP (NO); Colors: Gre…
Description
Range: 100 mm; Input: PNP (NO); Colors: Green Red Yellow
150 mm (6 in) 5-pin M12 PUR Pigtail QD
Specification
PowerDC
Pfm InputNo
Non IlluminatedNo
Cable Length (M)2
Ip RatingIP67, IP69K
DisplayNo
Nema / Ul Type RatingUL 4X, 13
Supply Voltage12-30 V dc
Lighting Device TypeTouchless Button
DiscreteYes
ProgrammableNo
Item StatusINACTIVE
Sensing Mode (General)Fixed Field
Housing StyleDome
Primary Housing MaterialPolycarbonate
IndicationNo
IlluminationNo
ActuationYes
Activation FunctionOptical
Mounting ThreadM30 x 1.5
Color Input ControlIndividual (One wire/color, same number of colors as input wires)
Number Of Colors3
Product Size (Mm)50
Color TechnologyStandard LED
Color Option 1Green
Animation Option 1Solid On
ConnectionPigtail PUR QD
Quick Disconnect TypeM12
Color Option 2Red
Color Option 3Yellow
Max Current Color (Ma)90
Acknowledge (Sense) LightYellow
Mis Pick LightRed
Pick To Light FunctionC7
Number Of Input Pins/Conductors5
OperationNormally Open
Output TypePNP
Input TypePNP
I/O Block CompatibleYes
Max Output Response Time (Ms)10
Maximum Sensing Distance (Mm)100
Physical Dimensions (Lxwxh Or Dxh Mm)50.0 x 56.8
Number Of Beams1
Environmental RatingIP67; IP69K
Eye ShieldNo
Max Op. Relative Humidity Non Condensing (%)90% @ 50°C