Banner Engineering ITETA1.53S
Glass Fiber Opposed Mode0.91 m long
2.29 mm dia. Bundle
Stainless Steel Sheath
5/16×24 Thread
4.75 mm Probe, Side Exit
Description
2.29 mm dia. Bundle
Stainless Steel Sheath
5/16×24 Thread
4.75 mm Probe, Side Exit
Specification
| Item Status | RELEASED |
|---|---|
| Housing Style | Round |
| Quantity Included | 1 |
| Fiber Optic Type | Glass |
| Sensing Mode (General) | Opposed |
| Sensing Mode (Detailed) | Reflective |
| Beam Exit | Right Angle |
| Sensing End Material (Specific) | Stainless Steel |
| Fiber Sheathing Material (Jacket) | Stainless Steel Monocoil |
| Fiber Sensing End Tip | Sideview |
| Fiber Length (M) | 0.914 |
| Fiber Sensing End Size | 5.3 mm |