Banner Engineering EZLSA-HTE-E23-280
EZ-SCREEN LS; Emitter; 280 mm
Resolution: 23 mm; Range: 8.4 m (27 ft)
Defined Area: 280 mm (11.0 in); Housing: Black
LS Custom Connector to 8-wire Flying Leads…
Description
EZ-SCREEN LS; Emitter; 280 mm
in Hygienic Tubular Enclosure
Specification
Max Operating Range (M)>8 – <=20
Defined Area Height Range (Mm)<=350
Ip RatingIP65, IP67, IP69K
Supply Voltage24 V dc
Item StatusRELEASED
Primary Housing MaterialFDA Polycarbonate
Safety LevelType 4
Effective Aperture AngleType 4 Per IEC 61496-2
Connector Type7.6 m Cable with Flying Leads
Defined Area Height (Mm)280
Dimensions Wxd (Mm)Φ 63.5
Overall Length (Mm)443
External Monitoring Device1 Channel
Housing FinishBlack Anodized
Number Of Pins (Receiver/Emitter)8
Operating Distance (M)0.1 – 8.4
Operating Temperature-20 to +55 deg. C; RH 95%
Pl RatingPle
Recovery Time32 / 110
Resolution (Mm)23
Reduced ResolutionNo
Sil RatingSIL3; CL3
Electrical Safety ClassIII
Scan CodeSelectable
Shock10g at 16ms (6000 cycles)
Short ProtectionYes
System TypeEmitter
Vibration10-55 Hz at 0.35 mm
Auxiliary OutputNo
Fault OutputYes
Housing MaterialFDA-grade Polycarbonate, Stainless Steel
Ossd Rating24 V dc at 0.5 A each
Supply Current110 mA Typical