Banner Engineering EZLSA-HTE-E23-1050
EZ-SCREEN LS; Emitter; 1050 mm
Resolution: 23 mm; Range: 8.4 m (27 ft)
Defined Area: 1050 mm (41.5 in); Housing: Black
LS Custom Connector to 8-wire Flying Lead…
Description
EZ-SCREEN LS; Emitter; 1050 mm
LS Custom Connector to 8-wire Flying Leads
in Hygienic Tubular Enclosure
Specification
| Max Operating Range (M) | >8 – <=20 |
|---|---|
| Defined Area Height Range (Mm) | >950 – <=1300 |
| Ip Rating | IP65, IP67, IP69K |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Primary Housing Material | FDA Polycarbonate |
| Safety Level | Type 4 |
| Effective Aperture Angle | Type 4 Per IEC 61496-2 |
| Connector Type | 7.6 m Cable with Flying Leads |
| Defined Area Height (Mm) | 1050 |
| Dimensions Wxd (Mm) | Φ 63.5 |
| Overall Length (Mm) | 1211 |
| External Monitoring Device | 1 Channel |
| Housing Finish | Black Anodized |
| Number Of Pins (Receiver/Emitter) | 8 |
| Operating Distance (M) | 0.1 – 8.4 |
| Operating Temperature | -20 to +55 deg. C; RH 95% |
| Pl Rating | Ple |
| Recovery Time | 74 / 249 |
| Resolution (Mm) | 23 |
| Reduced Resolution | No |
| Sil Rating | SIL3; CL3 |
| Electrical Safety Class | III |
| Scan Code | Selectable |
| Shock | 10g at 16ms (6000 cycles) |
| Short Protection | Yes |
| System Type | Emitter |
| Vibration | 10-55 Hz at 0.35 mm |
| Auxiliary Output | No |
| Fault Output | Yes |
| Housing Material | FDA-grade Polycarbonate, Stainless Steel |
| Ossd Rating | 24 V dc at 0.5 A each |
| Supply Current | 110 mA Typical |