Banner Engineering DQ12AB6FF30Q5
WORLD-BEAM DQ12 Series: Fixed-Field
Range: 30 mm; Input 10-30 V dc
Output: LO (Light Operate) Bipolar: 1 NPN; 1 PNP
M124-pin 150 mm (6 in) Pigtail QD; Black Hou…
Description
Range: 30 mm; Input 10-30 V dc
M124-pin 150 mm (6 in) Pigtail QD; Black Housing
Specification
PowerDC
Sensing BeamVisible Red LED
Cable Length (M)0.15
Ip RatingIP67
Supply Voltage10-30 V dc
Item StatusRELEASED – APPROVAL REQUIRED
Sensing Mode (General)Proximity
Sensing Mode (Detailed)Background Suppression (Fixed)
Housing StyleRectangular
Primary Housing MaterialPolyamide
Small Visible SpotLED
Input/ OutputDiscrete
Max Sensing Distance (Mm)30
OutputsBipolar (NPN & PNP)
ConnectionPigtail QD
Quick Disconnect TypeM12
OperationLight Operate
Min Op. Temperature (C)-20
Max Op. Temp. (C)55
Output Response Time (Ms)0.85 ON/OFF
Special Feature: Intrinsically SafeNo
Special Feature: Remote TeachNo
Special Feature: Water DetectionNo
Sensing Beam Wavelength645
Delay At Power Up (Ms)120
Repeatability (µS)125
Number Of Pins4
Max Op. Relative Humidity [%]95% @ 50°C