Banner Engineering BTETA1.58SM600
Glass Fiber
Bifurcated 0.09 in Bundle
Tight Right-Angle Tip
Stainless Sheathing 96 in
Max.Operating temp. at tip 600F
Description
Glass Fiber
Bifurcated 0.09 in Bundle
Tight Right-Angle Tip
Stainless Sheathing 96 in
Specification
Item StatusRELEASED
Housing StyleRound
Quantity Included1
Fiber Optic TypeGlass
Sensing Mode (General)Diffuse
Sensing Mode (Detailed)Reflective
Beam ExitRight Angle
Sensing End Material (Specific)Stainless Steel
Fiber Sheathing Material (Jacket)Stainless Steel Monocoil
Fiber Sensing End TipSideview
Fiber Length (M)2.438
Fiber Sensing End Size5.3 mm