Banner Engineering BTETA1.53S
Glass Fiber
Diffuse Mode 2.29 mm dia. Bundle
Stainless Steel Sheathing
0.91 m long
5/16×24 Thread with 25.4 mm long Probe, Side Exit sensing
Description
Glass Fiber
Stainless Steel Sheathing
0.91 m long
Specification
| Item Status | RELEASED |
|---|---|
| Housing Style | Round |
| Quantity Included | 1 |
| Fiber Optic Type | Glass |
| Sensing Mode (General) | Diffuse |
| Sensing Mode (Detailed) | Reflective |
| Beam Exit | Right Angle |
| Sensing End Material (Specific) | Stainless Steel |
| Fiber Sheathing Material (Jacket) | Stainless Steel Monocoil |
| Fiber Sensing End Tip | Sideview |
| Fiber Length (M) | 2.74 |
| Fiber Sensing End Size | 5.3 mm |