Fast delivery within 72 Hours
Danfoss (Drives) 02-134245
DG5S4 02 8C VM FW B5 20, DG5S4028CVMFWB520 – 02-134245
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
DG5S4 02 8C VM FW B5 20, DG5S4028CVMFWB520 – 02-134245
Specification
| Actuation Type | Pilot operated |
|---|---|
| Brand | Vickers by Danfoss |
| Coil Rating | 110 VAC 50Hz/120 VAC 60Hz |
| Design Series | 20 Series |
| Electrical Connection | 1/2 in NPT flying lead |
| Ext Pilot Pressure | Internal |
| Flow Rate Upto Gpm | 115.0 |
| Flow Rate Upto Lpm | 30.0 |
| Fluid Cleanliness | 20/18/15 micron |
| Fluid Compatibility | Petroleum oils |
| Indicator Light | No |
| Int Pilot Drain | External |
| Interface | ISO4401-05 |
| Manual Override | Plain |
| Model Code 1 | DG5S4028CVMFWB520 |
| Pressure Rating Bar | 210 |
| Pressure Rating Psi | 3000 |
| Product Height In | 6.320 |
| Product Height Mm | 160.528 |
| Product Length In | 7.870 |
| Product Length Mm | 199.898 |
| Product Width In | 2.630 |
| Product Width Mm | 66.802 mm |
| Seal Type | Buna-N |
| Solenoid Energising Id | Sol A port A/Sol B port B |
| Spool Type | Spool 8 |
| Spring Arrangement | Spring centred |
| Stage | Two stage |
| Tank Port Rating Bar | 100 |
| Tank Port Rating Psi | 1450 |
| Valve Mount Type | Subplate/manifold mounted |
| Valve Type | Directional control valve |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Danfoss (Drives) 02-134245” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.