Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff MO3004-2255-1112
The I/O modules in the MX-System offer a wide choice for all signal types and directions. The MO3004-2255-1112 can be used with four analog channels, two of which can be operated as switchable inputs…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The I/O modules in the MX-System offer a wide choice for all signal types and directions. The MO3004-2255-1112 can be used with four analog channels, two of which can be operated as switchable inputs or outputs, for signals with ±10 V (also 0…10 V) and
Specification
| Product Category | I/O modules |
|---|---|
| Category/Version | Analog combination |
| Connection Method | M12 connector |
| Channels | 2 x analog input, 2 x analog combination |
| Measuring Range Voltage | ±10 V, 0…10 V |
| Measuring Range Current | ±20 mA, 0…20 mA, 4…20 mA |
| Resolution | 16 bit |
| Baseplate Interface | data connector |
| Number Of Data Slots | 1 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Storage Temperature | -25…+60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff MO3004-2255-1112” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.