Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff MO1008-0000-1111
The I/O modules in the MX-System offer a wide choice for all signal types and directions. The MO1008-0000-1111, with eight digital inputs, acquires binary control signals from the process level and tr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The I/O modules in the MX-System offer a wide choice for all signal types and directions. The MO1008-0000-1111, with eight digital inputs, acquires binary control signals from the process level and transfers them, with electrical isolation, to the
Specification
| Product Category | I/O modules |
|---|---|
| Category/Version | digital input |
| Connection Method | M8 connector |
| Channels | 8 |
| Signal Voltage | 24 V DC |
| Baseplate Interface | data connector |
| Number Of Data Slots | 1 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Storage Temperature | -25…+60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff MO1008-0000-1111” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.